Wspólne czytanie- praktykujecie, czy raczej nie?
Każda z Nas wie, że nie zawsze jest to możliwe. Natłok obowiązków- praca, zajęcia dodatkowe czy codzienne dbanie o dom zabierają Nam dużo czasu. Dzisiaj spróbuję Was jednak przekonać do tego, jak ważne w rozwoju dziecka jest czytanie! Poświęćcie chwilę, obiecuję, że nie będziecie żałować.
10 KORZYŚCI, KTÓRE DAJE WSPÓLNE CZYTANIE
1. Doskonała okazja, do poznawania świata! Jak dobrze wiemy, czytanie książki zawsze rodzi dyskusję. Dziecko zadaje pytania- rodzice mają okazję rozwijać obraz jego świata i poszerzać wiedzę odpowiadając na nurtujące pytania.
2. Wzbogacamy i rozbudowujemy słownik dziecka! Czytanie uczy nowych słów – z czasem pojawią się one w słowniku czynnym, opowiadając rożne historie lub po prostu się bawiąc.
3. Tworzymy wzór poprawnego czytania! Jest to szczególnie ważne w okresie nauki czytania- dziecko zwraca uwagę zarówno na zapis graficzny jak i dźwięk, który mu sugerujemy. Starajmy się czytać jak najlepiej, aby dawać najmłodszemu jak najlepszy przykład.
4. Inspirujemy wyobraźnię- jest podstawą ujawniania możliwości twórczych dziecka.
5. Kształcenie języka mówionego dziecka. Czytanie staje się dla niego podstawą do opowiadania
6. Motywacja do nauki czytania! Dziecko w odpowiednim do tego wieku próbuje samodzielnie odczytać wyrazy.
7. Panuje swobodna atmosfera, dziecko ma poczucie bezpieczeństwa, ze względu na obecność rodziców. Doświadcza bliskości, której często bardzo mu brakuje.
8. Odpowiednie dobrana literatura kształtuje system wartości u dziecka.
9. Nauka nazywania i przeżywania emocji. Dzięki czytanej historii możemy razem z dzieckiem interpretować zachowania bohaterów i poddać je pod dyskusję.
10. Ostatnie, ale jedno z najważniejszych- wspólne czytanie uspokaja i wycisza- zarówno Nas jak i najmłodszych.
To rodzina jest jednym z głównych budulców potencjału edukacyjnego dziecka. To my wspieramy jego rozwój i budujemy stosunek do nauki.
Statystyki sporządzone na przestrzeni lat nie są jednoznaczne. Ustalając jednak średnią, zalecamy:
CZYTAJ DZIECKU 20 MINUT DZIENNIE!
Jest to czas optymalny- pamiętajcie jednak, aby nie wymagać od dziecka przez cały ten czas pełnego skupienia. Daj mu swobodę i jeżeli będzie taka konieczność wróćcie do lektury po chwili. Jeżeli nie znajdziesz danego dnia chwili na czytanie – włącz słuchowisko. Nie spełni to wszystkich, założonych przez Nas korzyści. Wypracujesz jednak w dziecku nawyk, przez który chętniej będzie samodzielnie sięgało po literaturę. Nie sięgajmy tylko po książki, które mają czegoś nauczyć – czytaj także te zabawne i lekkie. Dzięki temu pokażesz dziecku świat z każdej perspektywy. To, co dla Nas nie jest zabawne, może przynieść najmłodszemu wiele radości.
No comment yet, add your voice below!