Na każdym etapie rozwoju dziecka zabawa będzie ważnym elementem. Już od pierwszych miesięcy poprzez zabawę jesteśmy w stanie stymulować rozwój fizyczny, emocjonalny, umysłowy oraz społeczny. Co ważne! Nie są to zabawy trudne, czasochłonne czy wymagające – to przyjemne spędzanie czasu zarówno dla dziecka jak i rodzica 🙂

W pierwszych miesiącach dziecka najważniejsze jest, aby wspierać jego zachowania i wchodzić w interakcje. Ale co to znaczy? Należy obserwować każdy sygnał ze strony malucha, odpowiadać na niego ekspresyjnie czy nawet naśladować. Musisz skupić uwagę dziecka na sobie, początkowo mówiąc, a z czasem gestykulować czy wprowadzać do zabawy proste przedmioty. Stymulujemy dzięki temu zmysły dziecka.

Rozmowa! Jest bardzo ważna na pierwszych etapach życia dziecka. Nawiązujmy relacje, opowiadajmy o tym co dzieje się dookoła, nazywajmy nawet części ciała dziecka. Im częściej będziemy rozmawiać z maluchem tym szybciej on będzie próbował odpowiadać – zasygnalizować rodzicowi, jakie są jego potrzeby.

Manipuluj tez dziecko przemieszczając się – u niego taka umiejetność pojawia się zazwyczaj koło 9. Miesiąca. Zachęcaj, do przemieszczenia się w twoja stronę. Co najważniejsze! U takiego malucha najbardziej przydatne będą proste, stabilne zabawki, które wykonane są z bezpiecznych dla niego materiałów.

Polecamy drewniane klocki @grimms 🙂

Po pierwszym roku życia dziecka można już wprowadzać zabawy:

  • manipulacyjne – oglądanie, przekładanie, ustawianie, poznawanie właściwości przedmiotów – Dziecko angażuje swoje zmysły (wzrok, słuch, dotyk) i uczy się, jak z nich korzystać.
  • konstrukcyjne – dziecko samodzielnie tworzy nowe rzeczy, buduje. W tym przypadku mamy już widoczny efekt, do którego dążymy. Ćwiczymy kreatywność i motorykę małą (czynności wykonywane przy pomocy rąk).
  • tematyczne – dla starszych. Popularne „zabawa w dom”, „gotowanie” czy „zabawa w przedszkole”. Dziecko naśladuje otoczenie – swoje środowisko społeczne. Tutaj łącza się umiejętności fizyczne i psychiczne.
  • Dydaktyczne – kształcące. Będą to między innymi zadania albo czytanie książek, czyli celowe działania rodzica, które uczą dziecko nowych rzeczy.

Najważniejsza jest jednak swobodna zabawa! To dzięki niej dzieci się uczą, są bardziej pewne siebie i po prostu zadowolone. Przywykliśmy do tego, ze opiekujemy się dzieckiem na każdym kroku. Szkoła/przedszkole, zajęcia dodatkowe, powrót do domu i wieczny brak czasu. Poprzez zabawę bez nadzoru dorosłych dzieci uczą się kontroli nad własnymi działaniami, podejmują decyzje i znają ich konsekwencje. Same rozwiązują problemy a także tworzą własne zasady. Dziecko poznaje siebie – swoje umiejętności i słabości. Dajmy dziecku czas na taką zabawę – nauczy się ono samokontroli i pozna lepiej swoje potrzeby.

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *